IMatch - obecná diskuse

Vše so se týká práce s tímto na databázové struktuře založeného programu. Tipy, rady, odkazy, scripty, postupy atd ...
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od puschpull »

Sem pište o zajímavých vlastnostech, novinkách, poznatcích pro začátek práce s programem
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

odkazy na moje stránky týkající se IMatch

Příspěvek od puschpull »

screenshoty (časem bude přibývat popis k těmto obrázkům):
http://puschpull.org/old_web/imatch.php

archiv dosud nalezených a zajímavých odkazů na stránky týkajících se IMatch:
http://puschpull.org/old_web/links.php

:-)
Uživatelský avatar
petrh
Příspěvky: 25
Registrován: 12 dub 2006, 08:07
Kontaktovat uživatele:

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od petrh »

Opravdu se domníváš, že možnosti jiných programů, např ZPS10 jsou v možnosti katalogizace podstatně horší?
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od puschpull »

Ahoj Petře!
Jsem rád, že jsi zareagoval a oživil trochu pohyb na tomto webu.

Zoner Photo Studio pokládám za velice zdařilý program, v práci máme zakoupený a používám ho řadu let. Přesto s ním některé věci nedělám. Pokročilejší úpravy fotografií - na to raději použiji Nikon Capture NX, na panoramata PT Gui, ...
Zonerem jsem, kromě prohlížení, dělal odstranění červených očí a dávkové přejmenování souborů, případně jiné jednodušší věci. Navíc třeba nový ACDSee Pro verze 2.0 je při prohlížení fotek podstatně rychlejší než Zoner.

Nyní již Zoner cca 5-6 týdnů prakticky nepoužívám.
Našel jsem si Fast Stone Image Viewer ( http://www.faststone.org/ )výtečný freeware /pro domací použití/ nástroj. Je do něj i čeština. A tento program se mi zdá skoro po všech stránkách lepší. Navíc instalačka cca 4MB, rychlost, velico mnoho velmi praktických vychytávek ...

Na svůj fotoarchiv jsem se chystal už téměř rok, nyní jsem tedy našel nástroj, který mne opravdu a hluboce oslovil a tím je IMatch. ( http://www.photools.com/ ). Po dvou týdnech experimentování s trial verzí mi bylo jasné, že si ho koupím (což se nestává tak často!)
Imatch je ale trochu složitější a seznámení s ním je náročnější, než u jiných produktů. Nicméně mě oslovil potenciál tohoto programu a způsob práce informacemi formou databází - což je mi blízké. Také ty možnosti scriptování nabízejí nepřeberné rozšiřitelné vlastnosti ...

Takže závěr k Tvé připomínce - Zoner Photo Studio je kvalitní nástroj a já vůči němu nic nemám - jen jsem si pro svůj archiv vybral jiný produkt.
Myslím si, že existují velmi zdařilé nástroje na správu fotek. Za jeden z nejlepších považuji Adobe Lightroom. Verzi od verze je lepší a rychlost práce s ním již není na překážku, jako tomu u prvné verze a předchozích beta verzí.
Velmi se mi také líbí DxO Optics Pro a také Light Zone. To jsou opravdu excelentní produkty. Přesto mě neoslovily tak, abych je chtěl používat na svůj archiv fotografií...
habanr
Příspěvky: 1
Registrován: 17 pro 2007, 08:57

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od habanr »

petrh píše:Opravdu se domníváš, že možnosti jiných programů, např ZPS10 jsou v možnosti katalogizace podstatně horší?
Domnívám se, že ano pokud se pohybujeme v mezích SW do 20 000Kč je IMatch výrazně lepší než konkurence. Velkou slabinou ZPS10 je jeho databáze, mám pocit, že je založená na Microsoft Jet Databázi (Access) a ta má velkou řadou omezení např. co do velikosti...
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od puschpull »

Jinak, Petře, nechci abys měl pocit, že nějak jsem zainteresován na tom, abych propagoval IMatch. Ale mám čuch na zajímavé a dobré prográmky. Navíc tento je u nás velice málo známý a jelikož by si vzhledem k tomu, co nabízí, zasloužil větší pozornost, chci mu dát na svém webu prostor.
Protože čím víc nás bude tento program používat (myšleno v naší zemi, za hranicemi je celkem rozšířený a komunita uživatelů je velká) tím lépe pro nás pro všechny - výměna zkušeností, scriptů, postupů, návodů a různých tipů a triků.
:-)
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od puschpull »

habanr: vítej zde na fóru !
:-)
Myslím, že Tvé zkušenosti s prací s programem IMatch zde budou velice vítané.
Přeji trpělivost a hlavně aby sis nacházel čas na problémy, které zde budeme řešit.
Uživatelský avatar
petrh
Příspěvky: 25
Registrován: 12 dub 2006, 08:07
Kontaktovat uživatele:

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od petrh »

Péťo, vůbec mne nenapadlo, že jsi v propagaci nějakého programu nějak zainteresován :-)
Jen mne to trochu udivilo, je to asi tím, že klíčová slova nepoužívám, tedy tyto funkce nepotřebuji a proto nedokáži posoudit výhody/nevýhody různých programů v tomto sektoru.
ZPS mám již od verze 7 a celkem jsem si zvykl, je jasné, že Nikon Capture NX je jiná káva, hlavně co se týče lokálních úprav.
Adobe Lightroom jsem zkoumal o prázdninách, není to špatný prg, ale nezvykl jsem si na poněkud zvláštní ovládání.
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od puschpull »

No jo, jen jsem se divil Tvému údivu nad tím, že jsem začal potřebovat kategorizovat fotky.
No, jednak archiv již čítal cca 6800 originálních snímků (ale přes víkend jsem se konečně donutil provést řádné promazání a tak se to rýsuje ně nějakých cca 3000 snímků)
Mám je uložené v adresářích s názvy typu: [RRRR-MM-DD název akce]
fotky jsou v tom stavu jak jsem je nafotil, jen je nyní přejmenovávám z DSC_####.RAW (DSC_####.JPG) na DSC_#####.RAW (DSC_#####.JPG)
prostě jsem již "přetočil tachometr" z 9999 na 0000 takže aby nedošlo k duplicitě názvů snímků
při stažení přejmenuji - přidám nyní tu "jedničku" před tčyřmístné číslo.

A důvod proč chci kategorizovat ?
Protože chci mít okamžitý přístup a kontrolu nad svými fotkami s možností vyhledání podle všem možných kritérií

Například budu chtít všechny fotky focené na manuální režim bez blesku s objektivem Nikkor 35mm/f2 s clonou od 5,6 do 8,0 a časem od 1/100 do 1/500s, které jsem fotil od 28.2.2007 do 30.6.2007

Nebo fotky na kterých je České středohoří, vrch Bořeň a kde jsem fotil srnku a kde toho dne byla mlha ...

Rozumíš ?
Výslednou selekci mohu vyexportovat pomocí scriptu do PHP galerie na web, nebo vytiskout náhledy či sestavit presentaci
Velice jednoduše a hned, pomocí připravených scriptů

Můžeš se mi zeptat, k čemu to ale je - odpovím Ti - jen k tomu, že to takto mohu mít, prostě chci mít takovýto přístup ke svým fotkám.
Nic není k ničemu, když se to bere do krajnosti. Děláme naše koníčky, protože chceme, protože nás to baví ...

Někdo třeba bude mít sbárku fotek létajícího hmyzu, tisíce fotek, a bude chtít nalézet tu a tu čeleď, poddruh či co já vím co ještě
a navíc třeba místo focení (ten a ten rybník, denní dobu ...)
a ať bude mít originály jakkoliv rozházené, IMatch (či jiný program) mu nalezne podle zvolených kritérií vše během okamžiku

Práce s přidáváním klíčových slov se mi právě v případě IMatch jeví velice rychlá, zdařilá a propracovaná ...
Uživatelský avatar
petrh
Příspěvky: 25
Registrován: 12 dub 2006, 08:07
Kontaktovat uživatele:

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od petrh »

Je mi to naprosto jasné a bylo i bez Tvého velmi obšírného vysvětlení. Je to koníček :-)
Mám cca 10000 snímků za poslední cca 4 roky a přiznám se, že čas od času mne napadne, že by nějaký katalog nebyl špatný, mimochodem, Adobe Lroom ho tuším nějak dělal sám, tedy z parametrů EXIFu určitě.
Mimochodem, název nechávám jaký je, a promazání jsem dělal cca 3x, asi se nedovedu rozloučit s nějakými pro mne záběry, které jsem pořídil při určitých přležitostech...
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od puschpull »

Katogie vygenerované a snímkům přiřazená klíčová slova dělá automaticky jeden z mnoha scriptů pro IMatch
:-)

kompletní indexace kompletních EXIF informací mých 6800 snímků se minulý týden v pátek večer prováděla více než 2 hodiny
http://wiki.photoolsweb.com/index.php?t ... atabase%29
:-)

V tabulkách v databázi pomocí Access si nastavíš veškerá pole, která tě zajímají a jak se s nimi naloží
(nechal jsem vše ve výchozích hodnotách)

Mohu se nyní snadno prohrabávat a třídit podle veškerých možných EXIF informací
To udělal prográmek sám
Ručně budu muset přiřadit svá klíčová slova - to bude nejvíc práce, ale zvládne se to !

Na kategorizaci do datumové struktury jsdem použil tento script:
http://wiki.photoolsweb.com/index.php?t ... ies_Script

:-)
Jose3
Příspěvky: 2
Registrován: 17 pro 2007, 11:34

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od Jose3 »

Zdravím Vás všechny.
Taky mne zaujala diskuze o programu IMatch. Můj dotaz zní: v čem spočívá jeho výjiměčnost? Osobně používám Adobe LR a nedovedu si představit hledání, které by mi neposkytl. Zkušenosti mám i se Zonerem, ale ten už používám jen jako výchozí prohlížeč Windows, ale i tam raději poslední dobou sahám po Adobe Bridge. Ne, že by byl Zoner špatný, ale zdá se mi takový hodně překombinovaný. Na druhé straně LR umí pracovat jen s tím co má v databázi a tak se nedá používat jako univerzální prohlížeč. Čím Vás ten IMatch vlastně tak oslovil? Požíváte ho spíše na domácí použití nebo firemně?
Ještě bych měl dotaz jaké formáty umí IMatch databázovat - co např CorelDraw, PDF, INDD atd.? Další dotaz mám jestli dokáže IMatch zobrazit fotky, které jsou upraveny v LR (změny nejsou pak v samotných bitmapových souborech, ale jen v XMP) protože třeba Bridge to umí.
Jose
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od puschpull »

Jose3: vítej zde !
:-)

IMatch mám teprve pár týdnů, ale snažím se "hrát si s ním" co nejvíce.
Je skoro paradoxní, že přes svou složitost (hlavně pro databázovně nezkušené uživatele) a jistou komplikovanost mě dokazal v tak relativně krátkém čase vtáhnout do svých možností a potenciálu, že jsem "do něj" šel !
To nedokáal předtím Zoner (který používám v práci i doma již několik let) a ani zmiňovaný Adobe Lighroom.
Ten se mi sice líbí téměř po všch stránkách, ale nedonutil mě, abych mu svěřil komplexní správu svých fotek. A tak si zatím s AL spíše pohrávám.

Vždy mě od katalogizace odrazovala ta nesmírná pracnost přiřazování klíčových slov, jíž se člověk chtě nechtě nemůže vyhnout.
Po vyzkoušení trial verze IMatch jsem však zpozoroval, že mě ta práce velmi baví a zajímá. Zjistil jsem, že plno pracných úkonů je zde zautomatizovaných a to především pomocí scritů (ale nejen jimi).
Navíc mám pozitivní vztah k databázím a k podobným strukturám a mám rád ve svých seznamech pořádek a hlavně vyžaduji mít vše hned po ruce. Vytvářel jsem v práci databáze zdravotnické přístrojové techniky (s opravdu velice komplexní a univerzální strukturou) , doma jsem zkušenosti využil při tvorbě databáze mých CD/DVD médií atd ...
Jen to množství fotek jsem neměl pořádně roztříděné, ale to se v nejbližších dnech konečně změní.
Skoro měsíc jsem si hrál s IMatch na cvičně vytvořených databázích ze zazálohovaných adresářů s malým výběrem svých fotek.
Také jsem se bál, začít laborovat hned "naostro"
:-)
Myslím, že to experimentování se pro začátečníka jako jsem já, vyplatí!

Jinak k Tvým dotazům:
IMatch mě oslovil svým databázovým pojetím
systémem práce s obrázkovými daty
otevřeností
možnostmi scriptování
a velice živým zázemím tvůrce programu a jeho reagováním na problémy a dotazy uživatelů na jeho diskusním webu

podporované formáty:
http://www.photools.com/imfs_0002.php
projd si celý "IMatch Tour"

IMatch používám ho především doma (v práci ho mám nainstalován také, ale spíše jen na takové menší testování ve chvílích volna)
Databáze tvoří značnou částí mou pracovní náplň takže je to tak trochu OK :-)
IMatch je prý využíván i pro velmi rozsáhlé databáze snímků (mluví se až o 250.000) takže ho lze nasadit i v profesionálních správách fotografií

a ohledně poslední části dotazu ohledně zobrazení v AL editovaných fotek, to Ti odpovědět nyní neumím, musel bych to vyzkoušet.

Pokud ovládáš angličtinu, doporučuji diskuzi na http://ptforum.photoolsweb.com/
:-)
Jose3
Příspěvky: 2
Registrován: 17 pro 2007, 11:34

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od Jose3 »

Díky za odpověď,
mne to zajímalo spíš proto, že oceňuji to správné nadšení. Málokdy člověk slyší na nějaký program takovou chválu. To zaujetí pro databáze chápu, kdysi jsem pracoval v databázovém programu DBase (ještě na počítači řady 286) a vím, že je to celkem opojné. Člověk vidí ta surová data, se kterámi se dá dělat tolik věcí...
Já pojal třídění fotek v počítači systematicky už od samého počátku. Asi se do toho promítla ještě zkušenost s kinofilmy a pak taky s hledáním starších zakázek ve firmě. Většimu snímků přetřídím už ve foťáku a pak je nekompromisně promazávám i v počítači. Lightroom mne oslovil i tím, že mohu klíčová slova přiřazovat už při importu snímků z karty do počítače. Další věc, která se mi v LR líbí, že zobrazí nejen snímky z vlastního adresáře, ale i ze všech vnořených podadresářů. Při vhoně nastaveném fitru se tak dá najít prakticky cokoliv.
Přesto se určitě na ten IMatch podívám, to Tvě nadšení mne poněkud nakazilo. Jen najít dostatek volného času...
Jose
Uživatelský avatar
petrh
Příspěvky: 25
Registrován: 12 dub 2006, 08:07
Kontaktovat uživatele:

Re: IMatch - obecná diskuse

Příspěvek od petrh »

Péťo,
a dovol mi otázku:
budeš také fotit, nebo jen přerovnávat fotky podle všech možných a nemožných kritérií?
Neber otázku nijak zle, jen se vždy zamýšlím nad tím, aby nám technika, která je jen prostředek, nikoli cílem, nepřerostla přes hlavu. Ale jistě víš, že jsem také nadšenec, ale toto si zřejmě pořizovat nebudu...
Odpovědět