Scripty - (Kategorizace podle EXIF) - zkušenosti a poznatky

Vše so se týká práce s tímto na databázové struktuře založeného programu. Tipy, rady, odkazy, scripty, postupy atd ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Scripty - (Kategorizace podle EXIF) - zkušenosti a poznatky

Příspěvek od puschpull »

Vytvoření kategorií podle EXIF (kompletních !) informací
a následné vytvoření klíčových slov a přiřazení snímků do jednotlivých kategerií


Tak na práci s tímto scriptem se vždy těším.
Představuje užasný nástroj!

Zkoušel jsem několik scriptů a nakoec mě nejvíce zaujal tento:
[EXIF Category Assigner (Needs Access database)
http://wiki.photoolsweb.com/index.php?t ... atabase%29

práce s ním může být pro někoho komlikovanější

jednak vyžaduje nainstalovaný MS Access a také vyžaduje drobnou úpravu v Preferencích editoru scriptů a ještě změnu jednoho řádku v samotném scriptu kde se zadává cesta k databazovému souboru kde je přesná definice exif polí, se kterými bude script pracovat. A i tak se může stát, že se snímky některých fotoaparátů script nebude (ve výchozím stavu) umět pracovat, a bude třeba sáhnout do Access databáze v tabulce definování EXIF informací nastavit požadovaná pole tak, aby si se snímky script poradil.

Mě se to (Nikon D80) po pár peripetiích podařilo zprovoznit hned první den zkoušení tohoto scriptu.

Tady zase přikládám pár screenshotů:

Vybereme odpovídající script ve správci scriptů:
Obrázek

Okno s vlastnostmi "našeho" scriptu:
Obrázek

Otevřeme si editor scriptů:
Obrázek

Zvolíme záložku "Edit" a položku "References"
Obrázek

A zaškrtneme políčko "Microsoft ActiveX Data Objects 2.7 Library (2.7)", pozor, pokud zaškrtáváme tuto volbu poprvé, není na začátku seznamu, ale zhruba ve třetině ....
Obrázek

Dále musíme v editoru scriptu najít řádek s cestou k databázovému objektu EXIF Category Assigner.mdb, v mém případě to například je: C:\Documents and Settings\All Users\Data aplikací\photools.com\IMatch\Scripts\new\EXIF Category Assigner.mdb:
Obrázek

Po spuštění scriptu se objeví okno pro nastavení názvu stromu EXIF kategorií (ponecháme výchozí), volba položky s kategorií, ve které jsou fotografie, které chceme scriptem rozčlenit dokategorií a z jejichž EXIF informací se vytvoří odpovídající kategorie a poslední položka s umístěním dočasných (pracovných) obrázků (pro tento účel si vytvářím jednu kategorii s označením "temporary", kterou lze později v případě potřeby smazat, ale není to nutné . budeme ji potřebovat vždy při používání tohoto scriptu)
Obrázek

Volba kategorie s fotkami určenými pro zpracování ve scriptu
Obrázek

Vytvořená dočasná kategorie pro práci scriptu:
Obrázek

Po spuštění samotného scriptu vidímě přehledně stav procesu indexování (když jsem doma indexoval tímto scriptem cca 6800 fotografií, trval proces cca 150 minut / Intel Core2Duo E6600)
Obrázek

Výsledkem našeho procesu je vytvoření kategorií z EXIF informací všech snímků a přídělení klíčových slov jednotlivým snímkům
Obrázek


Vypadá to celé možná trochu složitě, ale dá se to zvládnout a výsledek tohoto scriptu za tu "námahu" opravdu stojí
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: Scripty - (Kategorizace podle EXIF) - zkušenosti a poznatky

Příspěvek od puschpull »

Zkusím ještě trochu pokračovat.

Zde nejdete příklad výběrové tabulky - zobrazení datového listu, na dotaz v Access databázi, kde jsou vybrané kategorie určené pro indexaci při analýze EXIF informací snímků v naší databázi:http://puschpull.org/screenshoty/script ... ty2_12.png

pro zajímavost uvádím původní velkou tabulku sloužící k uživatelskému výběru a nakonfigurování databáze (té pracovní databáze v Accessu), která pak slouží pro samotný proces indexace:
http://puschpull.org/screenshoty/script ... ty2_18.png

a tady pár screenshotů výsledné stromové struktury kategorie EXIF:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

...
celé tyto příklady jsou prováděny jen na malé ukázce asi 35 obrázků, pokud tak zindexujete svou sbírku mnoha tisíc snímků (což, nelekněte se !, může trvat i několk hodin), tak získáte vynikající statistický přehled všeho, co se týký technických parametrů snímků s možností následného třídění, vybírání, různých selekcí, slučování výběrů, kombinování kritérií výběru atd !!!
:-)

... a existují scripty, které umí tato EXIF data převést do grafické podoby (grafy nebo tabulky) vyexportované do Excel souboru!
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: Scripty - (Kategorizace podle EXIF) - zkušenosti a poznatky

Příspěvek od puschpull »

Cituje zde vedlejšího threadu, protože téma patří sem.
Zatím nevím jak to přesunout, takže takto:
Upravit příspěvekOdstranit příspěvekOhlásit tento příspěvekVarovat uživateleInformaceOdpovědět s citací Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi
od vasekk v 23 Pro 2007 03:26 pm

To já jsem zatím v tomto stavu :
- fotky mám uloženy v adresáři ROK/RRRR_MM_DD_Nazev_akce
- Naimportovány do iMatch
- po importu je proženu pár skritama, které doplní kategorie z EXIF (foťák, clona, čas, objektiv, ohnisková vzdálenost...)
- doplním informace do IPTC (Autor, Země, Město, Lokace) - z těchto údajů mám generovány dynamické kategorie
- zařadím fotky do kategorií typu co je foceno(architektura, krajina, zvířata + podkategorie), kdy jsem fotil (roční období)

Jak jsem procházel Tvoje postupy narazil jsem na skript vytváření kategorií z EXIF, tak ho právě zkouším, ale na cca 9300 fotek to ukazuje hrozný časy, mám obavu, že limitní jsou disky, CPU a RAM se flákají...

Vasekkvasekk

Příspěvky: 6
Registrován: 20 Pro 2007 08:35 pm
Soukromá zprávaE-mail Nahoru
--------------------------------------------------------------------------------

Upravit příspěvekOdstranit příspěvekOhlásit tento příspěvekInformaceOdpovědět s citací Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi
od puschpull v 23 Pro 2007 04:24 pm


6800 fotek
na CPU Intel Core2Duuo (E6600, tedy 2x2,4GHz) / 2GB RAM
byl čas asi dvě a půl hodiny

ale jiné scripty jsou rychlé, tady to zpomalovalo to sahání do databáze v Accessu při zpracování každého snímku
Vychází to okolo vteřiny na jednu fotku
puschpull
Site Admin

Příspěvky: 178
Registrován: 24 Úno 2006 11:01 pm
Soukromá zprávaE-mail Nahoru
--------------------------------------------------------------------------------

Upravit příspěvekOdstranit příspěvekOhlásit tento příspěvekVarovat uživateleInformaceOdpovědět s citací Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi
od vasekk v 23 Pro 2007 06:46 pm

No na Athlon DualCore 3600+, 2GB RAM to ukazuje po 3.500 fotkách že zbývá 9 hodin to je malý peklo,
Netušíš co se stane, když to stornuju, pojede pak znovu od začátku, nebo bude pokračovat?

Vasekkvasekk

Příspěvky: 6
Registrován: 20 Pro 2007 08:35 pm
Soukromá zprávaE-mail Nahoru
--------------------------------------------------------------------------------

Upravit příspěvekOdstranit příspěvekOhlásit tento příspěvekInformaceOdpovědět s citací Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi
od puschpull v 23 Pro 2007 07:32 pm

Kolik fotek děláš ?
Podle mě to rozhodně nenaváže, ale spustit se to dá případně znovu
takže je lepší to nechat přes noc makat, ne !?

puschpull
Site Admin

Příspěvky: 178
Registrován: 24 Úno 2006 11:01 pm
Soukromá zprávaE-mail Nahoru
--------------------------------------------------------------------------------

Upravit příspěvekOdstranit příspěvekOhlásit tento příspěvekVarovat uživateleInformaceOdpovědět s citací Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi
od vasekk v 23 Pro 2007 08:45 pm

celkem 9300 fotek, právě se to vyřešilo samo tím, že to padlo ... no nic, svátky jsou dlouhý, tak bude čas to prošlapat.vasekk

Příspěvky: 6
Registrován: 20 Pro 2007 08:35 pm
Soukromá zprávaE-mail Nahoru
--------------------------------------------------------------------------------

Upravit příspěvekOdstranit příspěvekOhlásit tento příspěvekInformaceOdpovědět s citací Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi
od puschpull v 23 Pro 2007 08:51 pm

Z jakého přístroje jsou ty fotky?
Mě to padalo na několika fotkách, kde byly editovány IPTC informace pomocí Zonera (z jednoho pokusu asi před rokem). Naken jsem to vyřešil odstraněním klíčových slov které jsem tam přes Zoner dal.
Bráchovi to padalo na dvou položkách z EXIF (nakonec jsem mu to pomohl vyřešit tím, že jsem z Accessovského souboru zrušil označení pro výběr "Software" a "User Comment", pak to proběhlo v pořádku
na Canon existuje ten alternatiní script
http://wiki.photoolsweb.com/index.php?t ... _XML_Files
nebo
http://wiki.photoolsweb.com/index.php?t ... CANON_user

Ale nevím proč toto řešíme v tomto threadu, když na téma EXIF kategorizace tu máme samostatný thread.

puschpull
Site Admin

Příspěvky: 178
Registrován: 24 Úno 2006 11:01 pm
Soukromá zprávaE-mail Nahoru
--------------------------------------------------------------------------------

Upravit příspěvekOdstranit příspěvekOhlásit tento příspěvekVarovat uživateleInformaceOdpovědět s citací Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi
od vasekk v 23 Pro 2007 09:34 pm

omlouvám, se trochu jsem to "zvrtl" k jinému tématu, jsi schopen to přesunout? Je to z Nikon D-50 a tím Zonerem by to být mohlo, jak nejlíp najít na kterých fotkách to padá?vasekk

Příspěvky: 6
Registrován: 20 Pro 2007 08:35 pm
Soukromá zprávaE-mail Nahoru
--------------------------------------------------------------------------------

Upravit příspěvekOdstranit příspěvekOhlásit tento příspěvekInformaceOdpovědět s citací Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi
od puschpull v 23 Pro 2007 09:41 pm

Přesunout no neumím, takže pojďme se tam přesunout my!

puschpull
Site Admin

Příspěvky: 178
Registrován: 24 Úno 2006 11:01 pm
Soukromá zprávaE-mail Nahoru
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: Scripty - (Kategorizace podle EXIF) - zkušenosti a poznatky

Příspěvek od puschpull »

Zjišťoval jsem to postupným zužováním výběru, až mi blo jasné, kde je "zakopán pes"
Bylo to zdlouhavé, ale za cca 2 hodiny jsem měl jasno
vasekk
Příspěvky: 17
Registrován: 20 pro 2007, 20:35

Re: Scripty - (Kategorizace podle EXIF) - zkušenosti a poznatky

Příspěvek od vasekk »

tak mi konečně doběhla kategorizace podle EXIF, nakonec jsem celkem procházel cca 6500 fotek a celé mi to trvalo okolo 20 hodin :( (AMD DualCore 3600+, 2GBRAM)
Z toho co jsem zjistil :
- po nakopírování skriptu nebylo potřeba v References nic přidávat, měl jsem tam vše co bylo potřeba "zatrhnuté"
- na výkon má vliv, jesti se script spouští v menu databáze, nebo v menu kategorií, pokud jsem to pustil z kategorií tak mi to nabídlo řádově delší časy
- teoreticky by na výkon mohlo mít vliv i uložení databáze iMatch a mdb souboru, když jsem dal každý na jiný disk ukázalo to kratší časy, ale podrobněji jsem to netestoval

Zkoušel jsi ty skripty co pracují s Excelem ?

Vasekk
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: Scripty - (Kategorizace podle EXIF) - zkušenosti a poznatky

Příspěvek od puschpull »

Zkoušel jsi ty skripty co pracují s Excelem ?
Zkoušel jsem ten "EXIF Analyzer" a funguje mi normálně
:-)
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: Scripty - (Kategorizace podle EXIF) - zkušenosti a poznatky

Příspěvek od puschpull »

Testoval jsem tu rychlost vytvoření kategorií z EXIF
a můj závěr je, že je to jedno
ať spustím script okna databáze nebo z okna kategorií, trvalo 35 símků cca 32 vteřin (tedy necelá vteřina na snímek)
vasekk
Příspěvky: 17
Registrován: 20 pro 2007, 20:35

Re: Scripty - (Kategorizace podle EXIF) - zkušenosti a poznatky

Příspěvek od vasekk »

ať dělám, co dělám, mám časy na jeden snímek okolo 11 sec.:( No nic, teď už to je jedno, všechny fotky mám zařazeny do kategorií, a nových snad nikdy nebudu mít tolik, aby to byl problém.
Odpovědět