Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Vše so se týká práce s tímto na databázové struktuře založeného programu. Tipy, rady, odkazy, scripty, postupy atd ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Příspěvek od puschpull »

Zde bych rád, aby někdo zkusil popsat své zkušenosti s vytvářením dynamických kategorií.

Jejich možnosti jsou opravdu velice značné a člověk má pocit velice "inteligentní" práce programu IMatch při kategorizování fotografií.
Osobně jsem jen krátce zkusil, že dynamické kategorie opravdu fungují, ale čas na hlubší zkoumání zatím nebyl.
:-)
vasekk
Příspěvky: 17
Registrován: 20 pro 2007, 20:35

Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Příspěvek od vasekk »

Ahoj, iMatch používám zatím jen krátce a zatím spíš zkouším co vše umí, dynamické kategorie jsem použil na třídění dle informací zapsaných v IPTC (Autor a Lokace) a na filtrování dle Rating.
Nejvíc se mi líbí ta "Lokace" protože nemusím pro každé místo kde jsem fotil vytvářet vlastní hodnotu v kategoriích, takže to je pro mne pohodlnější, prostě jen napíšu kde jsem fotil.

Vasekk
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Příspěvek od puschpull »

vasekk: díky za zapojení do diskuse
a vitěj tady u nás
:-)

Já si s dynamickými kategoriemi jen zatím krátce vyzkoušel jak vlastně fungují. Potenciál je velký, ale zatím musím hlavně přiřazovat fotky do svých kategorií jako Lidé, Místo, Podmínky, Zvířata, Krajina, Architektura ... a plno dalších vnořených kategorií.
Jinak zatím jsem si vytvořil takový svůj postup: jednak vytvoření kategorií z EXIFu - popsáno ve vedlejším threadu, kategorie ze složek obsažených v databázi a datumovou kategorizaci.
Takže získám automaticky tři skupiny kategorií s čímž už se dá následně zajímavě pracovat.
Po důkladném promazání jsem se dostal z původních cca 6900 snímků na cca 3200 ! (počítám ty z Nikonu D80)
mám ještě asi 20.000 nevytříděných fotek ze Sony DSC-F707
vasekk
Příspěvky: 17
Registrován: 20 pro 2007, 20:35

Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Příspěvek od vasekk »

To já jsem zatím v tomto stavu :
- fotky mám uloženy v adresáři ROK/RRRR_MM_DD_Nazev_akce
- Naimportovány do iMatch
- po importu je proženu pár skritama, které doplní kategorie z EXIF (foťák, clona, čas, objektiv, ohnisková vzdálenost...)
- doplním informace do IPTC (Autor, Země, Město, Lokace) - z těchto údajů mám generovány dynamické kategorie
- zařadím fotky do kategorií typu co je foceno(architektura, krajina, zvířata + podkategorie), kdy jsem fotil (roční období)

Jak jsem procházel Tvoje postupy narazil jsem na skript vytváření kategorií z EXIF, tak ho právě zkouším, ale na cca 9300 fotek to ukazuje hrozný časy, mám obavu, že limitní jsou disky, CPU a RAM se flákají...

Vasekk
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Příspěvek od puschpull »

:-)
6800 fotek
na CPU Intel Core2Duuo (E6600, tedy 2x2,4GHz) / 2GB RAM
byl čas asi dvě a půl hodiny

ale jiné scripty jsou rychlé, tady to zpomalovalo to sahání do databáze v Accessu při zpracování každého snímku
Vychází to okolo vteřiny na jednu fotku
vasekk
Příspěvky: 17
Registrován: 20 pro 2007, 20:35

Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Příspěvek od vasekk »

No na Athlon DualCore 3600+, 2GB RAM to ukazuje po 3.500 fotkách že zbývá 9 hodin :( to je malý peklo,
Netušíš co se stane, když to stornuju, pojede pak znovu od začátku, nebo bude pokračovat?

Vasekk
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Příspěvek od puschpull »

Kolik fotek děláš ?
Podle mě to rozhodně nenaváže, ale spustit se to dá případně znovu
takže je lepší to nechat přes noc makat, ne !?
:-)
vasekk
Příspěvky: 17
Registrován: 20 pro 2007, 20:35

Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Příspěvek od vasekk »

celkem 9300 fotek, právě se to vyřešilo samo tím, že to padlo :)... no nic, svátky jsou dlouhý, tak bude čas to prošlapat.
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Příspěvek od puschpull »

Z jakého přístroje jsou ty fotky?
Mě to padalo na několika fotkách, kde byly editovány IPTC informace pomocí Zonera (z jednoho pokusu asi před rokem). Naken jsem to vyřešil odstraněním klíčových slov které jsem tam přes Zoner dal.
Bráchovi to padalo na dvou položkách z EXIF (nakonec jsem mu to pomohl vyřešit tím, že jsem z Accessovského souboru zrušil označení pro výběr "Software" a "User Comment", pak to proběhlo v pořádku
na Canon existuje ten alternatiní script
http://wiki.photoolsweb.com/index.php?t ... _XML_Files
nebo
http://wiki.photoolsweb.com/index.php?t ... CANON_user

Ale nevím proč toto řešíme v tomto threadu, když na téma EXIF kategorizace tu máme samostatný thread.
:-)
vasekk
Příspěvky: 17
Registrován: 20 pro 2007, 20:35

Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Příspěvek od vasekk »

omlouvám, se trochu jsem to "zvrtl" k jinému tématu, jsi schopen to přesunout? Je to z Nikon D-50 a tím Zonerem by to být mohlo, jak nejlíp najít na kterých fotkách to padá?
Uživatelský avatar
puschpull
Site Admin
Příspěvky: 258
Registrován: 24 úno 2006, 23:01

Re: Dynamické kategorie a jejich využití v praxi

Příspěvek od puschpull »

Přesunout no neumím, takže pojďme se tam přesunout my!
:-)
Odpovědět